Ziua Internațională a Nonviolenței în școală

Ziua Internațională a Nonviolenței în școală .

Activitatea : Stop violenței!
Tipul activității: activitate de informare și prevenție
Parteneri: reprezentanți Poliția comunei Mintiu Gherlii
Scopul activităţii extracurriculare:
-Conștientizarea importanței adoptării unui comportament anti-violent
-Identificarea formelor de violență
-Realizarea unui panou/ unui lanț anti-violență
Activitatea a avut loc la Școala Gimnazială Mintiu Gherlii, în sala de clasă și a debutat cu discuția referitoare la factorii implicați în procesul educației: părinții/familia și școala.Apoi profesorul coordonator Anca Elena Oltean prezintă câteva informații cu privire la definiția violenței conform OMS, formele violenței (verbală, fizică și psihologică), violența în școală, violența în familie, insistându-se asupra comportamentului adecvat pe care elevii trebuie să-l adopte în școală, dar și în afara ei. Cuvântul este luat de reprezentanții Poliției comunei Mintiu Gherlii, agenții de poliție Paul Văscan și Kun Robert, care aduc precizări referitoare la sancțiunile aplicate în urma unui comportament violent. De asemenea, aceștia le oferă elevilor exemple bună purtare,invitându-i la un dialog deschis. Elevii participă la discuțiile moderate de cei doi invitați. Activitatea se încheie cu apelul la stoparea violenței în școală și nu numai.
Mulțumim doamnei profesor pentru frumoasa activitate desfășurată la nivelul unității școlare!